نشیمن

دکوراسیون معماری نشیمن

نکاتی که باید درباره دکوراسیون نشیمن باید بدانیم

اتاق نشیمن به دلیل انکه برای اکثر مردم مکانی چند منظوره به حساب می ایدو فعالیت های بسیاری در ان انجام می گیرد از جمله استراحت تماشای تلویزیون مطالعه گوش کردن به موسیقی معاشرت حتی انجام تکلیف سرگرمی ها یا برنامه های خاص.

نورچردازی درست همانطور که در صحنه کار تیاتر همه رابه بازیگر جلب میکند در اتاق نشیمن نیز باید قسمت های مختلف را برای فعالیت های گوناگون مهیا سازد باید مقدار لازم از نور مناسب روی مجموعه های مختلف اثاثیه اتاق بیفتد تا باعث بهبود از جمله دکوراسیون نشیمن شود

اتاق نشیمن محل تجمع افراد خانواده است و بیشترین اوقات افراد خانواده در این فضا می گذرد. میز و صندلی باید در این فضا بر خلاف دیگر فضاهای خانه مثل آشپزخانه بسیار راحت باشد . اتاق نشیمن بهترین فضا برای ادامه فعالیتهای روزمره بخصوص انجام تکالیف کودکان می باشد . شناخت دقیق فضای اتاق نشیمن باعث می شود وسایل و امکانات مورد نیاز برای این مکان را به صورت مطلوبی فراهم کنیم فضای نشیمن گاهی می تواند محل حضور مهمانان باشد .بهتر است که ارتباط اتاق نشیمن با ورودی غیر مستقیم و با غذا خوری و اتاق خواب مستقیم باشد . فضای نشیمن رامی توان بوسیله پارتیشن از فضاهای دیگرخانه جدا کرد . در هنگام تزیین و چیدمان اتاق نشیمن باید دقت نمود که آرامش و تنوع در فضا حاکم شود. تزیین وسایل موجود در این فضا باید طوری صورت بگیرد که مانع عبور و مرور افراد نشود . معمولاًمحل قرار گرفتن کتابخانه در اتاق نشیمن است .
جهت تابش نور در فضای اتاق نشیمن اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بر خلاف حرکت دست باشد . همچنین استفاده از نور طبیعی در اتاق نشیمن (پنجره و پرده ) در این فضا مسئله مهمی است . بهتر است در فضای نشیمن از نور های متمرکز استفاده نشود. استفاده از نور های مخفی در ایجاد آرامش این فضا مناسبتر است.
رنگ و طرح فضای نشیمن:
هنگامی که تصمیم به انتخاب وسایلی برای خانه گرفته اید از جمله مهمترین مسائلی که باید در نظر بگیرید، انتخاب رنگ و مدل مناسب، با توجه به کاربرد و جایگاه وسایل در هر گوشه خانه است.

مثلاً مبلمان برای اتاق نشیمن با توجه به پارچه، طرح و مدل مبل نسبت به کوچکی یا بزرگی فضا و تعداد نفرات خانواده انتخاب می شود.
علاوه بر انتخاب مبلمان مناسب و راحت، پرده نیز فاصله ای بین وسایل داخل اتاق و فضای بیرون است که باید رنگ و طرح آن، مناسب با وسایل خانه و رنگ دیوارها باشد.

تمام وسایل یک اتاق نشیمن باید به صورتی بسیار راحت و به گونه ای انتخاب شود که علاوه بر هماهنگی و تناسب، ترجیحاً از رنگ های آرامش بخش و شادی آفرین و متناسب با روحیات و سلیقه افراد خانه باشد.

از جمله عوامل مهم دیگر که در چیدمان اتاق نشیمن مؤثر است نورپردازی است.اتاق نشیمن محلی است که در تمام ساعات روز برای صرف غذا، پذیرایی میهمان های صمیمی، تماشای تلویزیون و… مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه نورپردازی، احساس آرامش یا عدم احساس امنیت، شاد بودن یا دلگیر بودن را به حاضرین القاء می کند.

همچنین می توان با نورپردازی مناسب، عیب و نقص محیط را پوشانید. البته با توجه به این که اتاق نشیمن در منزل محل تجمع خانواده است، نحوه نورپردازی نیز باید به صورتی باشد که آرامش به حاضران القاء شود.یک روش بسیار مناسب برای نورپردازی یک اتاق، استفاده از نورهای غیرمستقیم است که مستقیماً روی صورت افراد و اشیاء سایه های تند ایجاد نکند..

بدین ترتیب با استفاده از سایه های ملایم، گرمی و صمیمیت خاص به فضا حاکم می شود.

برای زیباتر شدن و تکمیل نورپردازی در اتاق، می توان علاوه بر لوسترها و لامپ های سقفی از چراغ های کوچک تزئینی برای آذین گوشه و کنار اتاق، با نورهای ملایم استفاده کرد.

در قسمت غذاخوری یا هراتاق چندمنظوره ای که برای غذاخوری مورد استفاده قرار میگیرد هنوز هم شمعدان به چند دلیل بهترین منبع نور به حساب میاید شمعدان نه تنها اغلب نور یکنواختی دارد بلکه برای ایجاد سبکی خاص در اتاق نیز وسیله تزیینی به حساب میاید .شمعدان های کریستالی مات به اتاق ظرافت وشکوه میبخشد وانواع فلزی چرنقش و نگار ان فضایی گرم وصمیمی ایجاد میکند البته امروز چراغ های اویخته در طرح های متنوع رنگی موجود است وبه جای همان شمعدان ها به کار میرود.

یکی از ایده های مناسب نصب شیشه رنگی بر دیوار بالای تلویزیون است, در این صورت فضایی مناسب و خوشایند خلق میشود تا فرد بتواند برای دقایقی چشم خود را از روی صفحه تلویزیون برداشته و به عناصر دکوراتیو که بصورت دیوارپوش به شکل شیشه رنگی به نمایش گذاشته شده نگاه کند ودر حقیقت از جلوه و زیبایی آن لذت ببرد.

دیواری به رنگ روشن با نصب شیشه رنگی لاکوبل به رنگ تیره جلوه ای چشم گیر و خیره کننده در دکوراسیون فضا پیدا میکند.

نشیمن خود را متحول کنید

استفاده از شیشه های رنگی در پنجره های امروزی هم امکان پذیر است و می تواند دکوراسیون منزل شما را از این رو به آن رو کند. اگر دوست دارید در طول روز از نور طبیعی استفاده کنیداما نور شدید آفتاب آزارتان می دهد, می توانید با استفاده از هنر ویترای شیشه پنجره تان را رنگ آمیزی کرده و نوری لطیف را به خانه تان دعوت کنید.
ایده مناسب و جذاب برای استفاده از شیشه رنگی در اتاق نشیمن

استفاده از شیشه رنگی در کف جایگزین مناسبی به جای استفاده از کفپوش میباشد و یکی از ارکان مهم دکوراسیون و در حقیقت زمینه طراحی و چیدمان خانه است و به همین دلیل بر تمام جنبه های دکوراسیون تاثیر میگذارد, این نقش خصوصا در بخش نشیمن خانه که به نوعی مرکز حضور اعضای خانواده در آن است بیشتر مورد توجه است. از این رو اگر شیشه رنگی که برای کف انتخاب میشود دارای تنوع رنگ وطرح باشدجلوه دکوراسیون را کاملا تحت تاثیر فرار می دهد. اما اگر شیشه رنگی نشیمن خود را به لحاظ ترکیب رنگی خنثی انتخاب کنید, فضا مانند یک صفحه روشن برای چیدمان و وارد کردن ترکیب های رنگی برای شما اماده می شود .

ایجاد هارمونی از طریق رنگ

ساده ترین و ابتدایی ترین روش ایجاد هارمونی بین عناصر دکوراسیون یک فضا استفاده از رنگ یکسان در اجزا است, بطورمثال میتوان رنگ تمام عناصر چوبی فضا که میتواند مبلمان و صفحات چوبی باشد را یکسان انتخاب نمود یا درصورت تمایل از ترکیب دو رنگ سفید با رنگ های چوب استفاده نمود , در این حالت هارمونی مناسبی بین اجزا در محیط بوجود خواهد آمد.

ایجاد هارمونی از طریق سبک

هم سبک بودن دکوراسیون داخلی در فضا یک راه کارامد دیگر جهت ایجاد هارمونی در فضاست.بطور کلی در دنیای دکوراسیون امروزی جهت ایجاد هارمونی در فضا کلیه عناصر و اجزا دکوراسیون را یک شکل طراحی نمی کنند. به عنوان مثال تنها هم سبک بودن مبلمان انتخابی باعث ایجاد یک فضای هارمونیک و همگون در خانه خواهد شد. مثلا در صورت انتخاب مبل سبک مدرن , بهتر است سایر عناصر وابسته را نیز هم سبک ومدرن انتخاب نمود. به عبارتی بهتر این روش ایجاد هارمونی باید در کلیت فضایی که درآن واحد در معرض چشم و دید انسان قرار دارنداستفاده شود. یعنی اگر فضای نشیمن و فضای غذاخوری هر دو دریک راستای دید قرار دارند, انتخاب غذاخوری مدرن برای مبل مدرن, هارمونیک تر از چیدمان غذاخوری سبک کلاسیک یا پست مدرن در همین فضاست. هم سبک بودن عناصر دکوراسیون داخلی در فضا باعث ایجاد ارتباط هویت بصری و کلیت هارمونیک در فضا می شود.

 

شیشه رنگی نشیمن

داشتن یک ایده زیبا برای خلق فضایی مناسب و مدرن برای کسانی که تلویزیون ال سی دی خود را بر روی دیوارنصب میکنند,بسیارحاءز اهمیت است. در حال حاضر دراغلب خانه ها تلویزیون های سنگین و قدیمی جای خود را به ال سی دی های نازک و سبک داده اند , تلویزیون های ال سی دی معمولا یا روی میزقرارمیگیرند ویا روی دیوار نصب میشوند این نوع ازنمایشگرها به دلیل داشتن ضخامتی کم وَ وزن سبک برای فضای داخلی منازل مناسب تر هستند, معمولا تلویزیون های ال سی دی به خاطر صفحه سیاه و بزرگی که دارند, در فضای نشیمن ویا پذیرایی خانه تمام نگاه ها را به خود جلب کرده وبه همین دلیل طراحی صحیح دکور و تزیین دیوارپشت تلویزیون در دکوراسیون خانه عنصری بسیارمهم به شمارمی آید , قبلا برای تزیین و دکوراسیون دیوار پشت تلویزیون از مدل های مختلف کاغذ دیواری و یا سنگ های آنتیک استفاده میشد اما با گذشت زمان متریال مورد استفاده در طراحی دیوارپشت تلویزیون ال سی دی جای خود را به شیشه رنگی دکوراتیو که بصورت دیوارپوش کاربرد دارد به دلیل زیبایی و شفافیت و دوام خاص آن و همچنین ضد ضربه و بی خطر بودن آن فضای نشیمن ما را به فضایی شیک , لوکس و خارق العاده تبدیل کرده و همچنین یک انتخاب هوشمندانه باعث میشود که دیوار ال سی دی در طراحی به فضای دلنشینی درنشیمن خانه تبدیل شده وتاثیرقابل توجهی در زیبایی کلی دکوراسیون خانه داشته باشد.

0 0 رای
رتبه بندی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات