پارتیشن دو جداره یا تک جداره؟

پارتیشن اداری انواع متفاوتی دارد که هر کدام از آن‌ها با داشتن ویژگی‌هایی خاص، برای مصارف مشخصی مناسب هستند. اصلی ترین وظیفه یک پارتیشن، تفکیک فضا و ایجاد بخش‌های مختلف در یک محیط است. برخی افراد از این پارتیشن‌ها برای ایجاد فضاهای مختلف در محیط‌های اداری و تجاری استفاده می کنند و برخی دیگر به منظور زیباتر به نظر رسیدن دکوراسیون داخلی از این پارتیشن‌ها استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی‌های پارتیشن تک جداره و پارتیشن دوجداره آشنا کنیم و به شما بگوییم کدام یک از این پارتیشن‌ها بهتر است.

پارتیشن تک جداره بهتر است یا پارتیشن دوجداره؟

پارتیشن دو جداره - تترافرم

امروزه پارتیشن‌ها به دو صورت دو جداره و تک جداره تولید می شوند. معمولاً فرآیند نصب، ظاهر پارتیشن‌ها، قیمت و نوع کاربرد آن‌ها با هم متفاوت است؛ بنابراین هر کدام از این پارتیشن‌ها می توانند در موقعیت مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.

پارتیشن‌های دوجداره معمولاً برای ایجاد فضاهایی کاملاً جداگانه که عایق سر و صدا هستند، گزینه مناسب تری محسوب می شوند. این پارتیشن‌ها به طور معمول قیمت بالاتری نسبت پارتیشن تک جداره دارند. از همین رو در اکثر مواقع برای ایجاد فضاهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در مورد پارتیشن‌های تک جداره وجود دارد امکان و تولید آن در اندازه‌ها و ارتفاعات مختلف است؛ اما با ظهور پارتیشن‌های دوجداره این موضوع کاملاً برطرف شده است. شما می توانید پارتیشن دوجداره خود را در هر سایز و اندازه ای که مد نظرتان است طراحی و نصب کنید.

پارتیشن‌های تک جداره از ظاهر بسیار ساده ای دارند. بنابراین اگر دوست دارید از پارتیشن‌هایی با طرح و رنگ‌های متنوع استفاده کنید، بهتر است به سراغ پارتیشن‌های دو جداره بروید. پارتیشن‌های تک جداره بیشتر برای جداسازی فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

از آن جایی که این پارتیشن‌ها معمولاً عایق مناسبی برای صدا و حرارت نیستند، از پارتیشن‌های تک جداره بیشتر برای جداسازی ظاهری فضاهای بزرگ تر استفاده می شود. زمانی که قصد ایجاد یک اتاق کاملاً جداگانه و محرمانه را داشته باشید و یا قصد دارید بخش‌های از راهرو ساختمان را به طور کامل مجزا کنید، بهتر است از پارتیشن‌های دوجداره استفاده کنید.

تفاوت پارتیشن اداری تک جداره و دو جداره

در ادامه به مهم ترین تفاوت‌های پارتیشن دو جداره و تک جداره اشاره شده است.

 • سرعت نصب پارتیشن تک جداره نسبت پارتیشن دو جداره کمتر است.
 • سایز و وزن پارتیشن‌های دوجداره معمولاً بیشتر از پارتیشن‌های تک جداره است.
 • مکان جابجایی پارتیشن‌های تک جداره به راحتی وجود دارد، اما پارتیشن‌های دوجداره چنین ویژگی ندارند پارتیشن‌های تک جداره بسیار ارزان تر از پارتیشن‌های دو جداره هستند.
 • ظاهر پارتیشن‌های تک جداره ساده و شکیل است، اما پارتیشن‌های دوجداره در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می شوند و از همین رو زیبایی پارتیشن‌های دو جداره معمولاً بسیار بیشتر از پارتیشن اداری تک جداره است.
 • پارتیشن‌های دوجداره عایق حرارت و صدا هستند اما پارتیشن‌های تک جداره چنین ویژگی ندارند.

 

ویژگی پارتیشن تک جداره

پارتیشن اداری - تترافرم

 

پارتیشن اداری تک جداره از شیشه سکوریت ۱۰ میل/ پروفیل های آلومینیومی /لاستیک های درزگیر/اچ پلی کربنات تشکیل شده است.

پارتیشن اداری تک جداره از پرطرفدارترین نوع پارتیشن اداری است. ۹۰ درصد شرکت ها از این سیستم اجرایی استفاده می کنند. درب ها، در پارتیشن اداری تک جداره، از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

 • پروفیل دور درب از جنس آلومینیوم با روکش آنادایز
 •  لولاها از جنس آلومینیوم با روکش آنادایز یارنگ کوره ای
 •  قفل دستگیره از جنس آلومینیوم با روکش آنادایز یا رنگ کوره ای
 •  شیشه سکوریت ده میل با کیفیت درجه یک سوپر کلییر فوق شفاف

پارتیشن‌های تک جداره همان طور که از نام آن مشخص است به صورت یک لایه و تک جداره ساخته می شوند. این پارتیشن‌ها معمولاً برای جداسازی فضاهای بزرگ با کمترین هزینه مناسب هستند. پارتیشن‌های تک جداره از جنس شیشه و آلومینیوم ام دی اف و چوب ساخته می شوند.

به طور معمول فرآیند نصب پارتیشن‌های تک جداره از پارتیشن دو جداره راحت تر است. تنوع و رنگ بندی این پارتیشن‌ها بسیار زیاد است و در کنار ظاهر ساده و شکیل قیمت بسیار مناسبی دارند. از طرف دیگر پارتیشن‌های تک جداره معمولاً سبک تر از پارتیشن‌های دو جداره هستند و از همین رو جابجایی آن‌ها نیز ساده تر است.

پارتیشن‌های تک جداره معمولاً در اندازه‌های ۶ میل و ۱۶ میل تولید می شوند. برای ساخت و نصب پارتیشن تک جداره معمولاً از اتصالات خارجی استفاده می شود این موضوع موجب می شود تا امکان جابجایی و انتقال این پارتیشن‌ها وجود داشته باشد.

ویژگی پارتیشن دو جداره

پارتیشن‌های دو جداره به سازه‌هایی گفته می شود که معمولاً جنس شیشه چوب ام دی اف و فلز طراحی می شوند و مقاومت استحکام بالاتری نسبت به پارتیشن‌های تک جداره دارند. به طور معمول برای تولید پارتیشن‌های دو جداره از پروفیل‌های ۱۰ در ۱۰ استفاده می شود. معمولاً در ساخت این پارتیشن‌ها از یک لایه آلومینیوم با روکش یک تکه استفاده می شود. این پارتیشن‌ها تنوع رنگ و طراحی بسیار زیادی دارند. پارتیشن دو جداره مقاومت بالایی دارد. امکان نصب پرده کرکره ای و یا عبور کابل‌های شبکه و سیستم از داخل پارتیشن وجود دارد.

پارتیشن دو جداره، مانند سیستم تک جداره نصب می شوند اما تفاوت هایی دارند. در پارتیشن های تک جداره از پروفیل های نازک تر و ظریف تری استفاده می شود اما در سیستم پارتیشن دوجداره از پروفیل های ضخیم تری استفاده می شود.

شیشه های پارتیشن اداری دوجداره حدوداً ۳۵ میلی متر ضخامت دارند و از ستون های قوی تری در آن استفاده شده است.

برخی ویژگی های پارتیشن اداری دو جداره

 • در پارتیشن اداری دو جداره، جهت عایق کردن فضا از نظر حرارت و صدا استفاده میشود از پارتیشن اداری دوجداره بیشتر جهت اتاق های کنفرانس یا اتاق های مدیریت استفاده می شود.
 • جهت ایزوله کردن بیشتر فضا از پارتیشن اداری دوجداره استفاده می شود. زمان اجرای پارتیشن های اداری دوجداره کمی بیشتر از مدل تک جداره است. زمان آماده سازی این شیشه ها هم طولانی تر است .
 • از نظر قیمت پارتیشن دوجداره گران تر از مدل تک جداره است .
 • امروزه بیشتر در دکوراسیون یا طراحی مدرن از پارتیشن های اداری استفاده می شود. جهت طراحی در پلان یک طبقه اداری، استفاده از پارتیشن اداری بسیار مقرون به صرفه و سریع است.
 • حدود هزینه جهت اجرای پارتیشن های اداری بسته به نوع آن متفاوت است، ولی عددی بین یک میلیون تا دو میلیون تومان می باشد.

 این پارتیشن‌ها معمولاً با هر نوع دکوراسیونی سازگار هستند و به عنوان یک پارتیشن اداری رایج شناخته می شوند. در پارتیشن‌های دو جداره هیچ گونه اتصالی بین پنل‌های پارتیشن دیده نمی شود. از همین رو جابجایی و انتقال پارتیشن‌ها معمولاً بسیار مشکل است. پارتیشن اداری دوجداره معمولاً برای فضاهای اداری پر رفت و آمد که سر و صدای زیادی دارند، مناسب تر است. امکان ساختن پارتیشن‌ها در ارتفاعات و اندازه‌های مختلف نیز وجود دارد.

پارتیشن اداری تک جداره و پارتیشن دو جداره ویژگی های متفاوتی نسبت به هم دارند. این پارتیشن ها هر کدام برای نصب در شرایطی خص مناسب هستند. اگر قصد دارید برای تفکیک فضاهای بزرگ اداری و یا ایجاد بخش های مختلف یک سالن از پارتیشن استفاده کنید، پارتیشن تک جداره گزینه مناسب تری برای شما است. اگر قصد ساخت یک اتاق جداگانه برای امور اداری را دارید و  یا می خواهید اتاق مورد نظر شما عایق صدا و حرارت باشدف بهتر است از پارتیشن دو جداره استفاده کنید.

تترافرم تولید کننده و مجری انواع پارتیشن های اداری در ایران است. تترافرم بیش از ۱۵ سال سابقه دارد. برای مشاوره با کارشناسان تترافرم حتما تماس بگیرید.

۰/۵ (۰ دیدگاه)
5 1 رای
رتبه بندی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات